poniedziałek, 9 lutego 2015

Perkusja elektroniczna czy akustyczna?

Istnieją dwa rodzaje perkusji: akustyczna i elektroniczna, która tak na prawdę jest syntezatorem naśladującym brzmienie perkusji akustycznej. Czym jest i jak wygląda perkusja akustyczna każdy wie.  Perkusja elektroniczna zamiast bębnów i talerzy posiada pady wykonane z gumy lub innego materiału. Każdy taki pad posiada czujnik, który generuje sygnał elektryczny gdy się w niego uderzy. Sygnał elektryczny przekazywany jest za pośrednictwem kabli do modułu elektronicznego, który wytwarza dźwięk skojarzony z wybranym padem. 

Pierwszy raz perkusję elektroniczną użyto w roku 1971 do nagrania piosenki "Procession" zespołu The Moody Blues. Na początku perkusja elektroniczna nie cieszyła się dużą popularnością, a to dlatego, że brzmienie przez nią uzyskiwane nie było zbyt czyste i interesujące. Muzycy określali je jako okropne i podobne do brzmienia pokrywy od kosza. Dopiero po kilku latach ten typ perkusji stał się bardziej popularny za sprawą nowych technologii, które wtedy powstały. 
Dzisiaj perkusje elektroniczne oferują wiele możliwości brzmieniowych. Jedna perkusja może symulować brzmienie wielu zestawów perkusyjnych w różnych kombinacjach. Można na nich uzyskać dowolne brzmienie i efekty co jest bardzo cenione przez muzyków.
Perkusja elektroniczna posiada wiele zalet. W odróżnieniu od perkusji akustycznej generuje ona dużo mniejszy hałas. Dzięki możliwości podłączenia do niej słuchawek można na niej grać nawet w nocy, bez obawy, że pobudzi się cała okolica. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciały by poćwiczyć grę na perkusji w domu ale nie posiadają takiej możliwości. Również jej mniejszy rozmiar jest dużą zaletą jeśli do dyspozycji mamy salę prób czy studio z ograniczonym miejscem. Perkusja elektroniczna jest bardzo często używana do nagrywania w studiu dzięki jej uniwersalności. Jeden zestaw elektroniczny może symulować dźwięk z kilku akustycznych zestawów, jak z perkusji jazzowej i potężnego zestawu zespołu rockowego. Jest ona też bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób zaczynających naukę gry na perkusji (zestaw perkusji elektronicznej jest zdecydowanie tańszy od perkusji akustycznej).
Jednak mimo swojego zaawansowania technologicznego perkusja elektroniczna nie zastąpi brzmienia perkusji akustycznej. Nie nadaje się też na koncerty ponieważ do jej nagłośnienia potrzebny by był bardzo dobry wzmacniacz o dużej mocy.

Jeśli więc nagrywasz muzykę w studiu i lubisz eksperymentować z różnymi brzmieniami lub grasz sobie w domu, gdzie nie możesz pozwolić sobie na duży hałas jaki wydaje perkusja akustyczna lub dopiero zaczynasz naukę gry na perkusji to taki zestaw perkusji elektronicznej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak jeśli planujesz koncertować z zespołem to perkusja akustyczna okazuje się być w tym wypadku niezastąpiona. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz