wtorek, 18 lutego 2014

Jakie djembe są dobre a jakie złe i dlaczego?



Instrumentu muzycznego nie można ująć w kategoriach dobry/zły. Wybierając jakikolwiek sprzęt muzyczny zwracamy uwagę na to jak jej wykonany, z jakich materiałów oraz jakie jest jego brzmienie. Należy też zastanowić się w jakim celu go kupujemy, czy do nauki, czy też profesjonalnej gry. Jeśli wybieramy opcję drugą warto zainwestować w sprzęt droższy, lepiej brzmiący.

Przykra wiadomość dla bębniarki lub bębniarza: to nie może być mały bębenek który włożysz sobie do plecaka. Należy też liczyć się z tym, że będzie to bęben większy, powyżej 12 cali średnicy, a tym samym dość ciężki i trudny do transportowania.

Dla bębniarzy początkujących można wybrać mniejszy bęben o średnicy  od 9 do 11 cali. Posłuży on do nauki, w mnejszym stopniu nada się do profesjonalnej gry. Jego zaletą jest mniejszy rozmiar, waga (ok.2-3kg) oraz poręczność, czyli tak naprawdę wygoda użytkowania.  Największym plusem djembe o tej średnicy jest właśnie jego wielkość, która sprawia, że możemy nasz bęben zabierać ze sobą gdzie tylko chcemy grać. 

Pozostają nam jeszcze małe djembe, poniżej 9 cali średnicy. Nie są polecane przez profesjonalistów, chyba, że mają nam służyć jako ozdoba.Dlaczego nie? Lepsza taka dekoracja twojego pokoju niż obraz z jeleniem na rykowisku albo wypchana głowa dzika ;).

Skoro już wiemy coś o rozmiarach, skupmy się na wykonaniu i brzmieniu. Zacznijmy od brzmienia, bo to ono stanowi najważniejsze kryterium kiedy wybieramy instrument. Djembe wydaje trzy podstawowe dźwięki: ton, bas i slap. Sprawdź, bębniarzu miły, czy bas jest wyraźny, a także czy słychać wyraźną różnicę pomiędzy tonem a slapem oraz czy dźwięk jest taki sam na całym obwodzie!

Przechodząc do wykonania, należy zwrócić uwagę na naciąg bębna - skóra z której jest wykonany powinna być dobrze naciągnięta i gładka, bez żadnych wybrzuszeń czy też uszkodzeń (zgrubienia, dziury, pęknięcia). Sprawdź też uważnie linki naciągające. W jaki sposób są plecione? Im gęstszy splot tym większa pewność, że skóra będzie dobrze naprężona.

Korpus, jako kolejny istotny element powinien być wykonany z jednego kawałka drewna (to bardzo ważne! bęben ma wtedy lepsze brzmienie). Warto też zajrzeć do wnętrza bębna - powinno być gładkie, lekko wyszlifowane, natomiast przewężenie znajdujące się pomiędzy nogą a kielichem powinno być nieznacznie kanciaste, nigdy zaokrąglone. Jak sprawdzić gładkość i kanciastość? Zwyczajnie- włożyć rękę do środka. 

Bębniarstwo to fajna zabawa, a z dobrym bębnem, zapewniam ciebie, jeszcze lepsza.
Zapraszam wszystkich na lekcje gry na bębnach w szkole T.Burton.

1 komentarz:

  1. Zawsze chciałem grać na bębnie, ale nie wiedziałem, że w tym instrumencie jest aż tyle ważnych elementów. Bardzo przydatny wpis , dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń