wtorek, 11 lutego 2014

Jak często zmieniać naciągi w bębnach i dlaczego?



Naciąg perkusyjny jest to nazwa tej membrany, która jest naciągnięta na wierzch (a zazwyczaj także na spód) bębna. Jest dociskana do obręczy/korpusu bębna śrubami zamocowanymi na stalowych obręczach. Od naprężenia tej membrany zależy wysokość wydawanego dźwięku. Mocniejsze naciągnięcie to wyższy dźwięk i na odwrót, słabsze - niższy. Kiedyś były wykonywane ze skór zwierzęcych a obecnie - niemal wyłącznie z tworzyw sztucznych.

Czynnikiem wpływającym tak na żywotność jak i na rodzaj brzmienia jest grubość naciągów. Grubsze dają ciemniejsze brzmienie, mają też dłuższą żywotność od cieńszych z delikatnym i bardziej subtelnym dźwiękiem.

Najczęstszym powodem wymiany naciągów jest ich zużycie mechaniczne. Można je poznać po wyglądzie no i po dźwięku. Brzmienie zużytej membrany jest nieczyste, drażniące. Dla początkującego perkusisty może ono być trudne do rozpoznania ale w miarę nabierania muzycznego doświadczenia wysłyszysz różnicę. Innym powodem może być uszkodzenie mechaniczne, które może wystąpić jako skutek zbyt energicznej lub prowadzonej złą techniką gry, zbyt mocne naciągnięcie membrany bądź wada fabryczna.

Jest jeszcze jeden powód zmiany naciągu: zmiana stylu muzycznego. Gdy decydujemy się na zmianę wykonywanego stylu muzycznego powinniśmy zakupić nowe naciągi, dostosowane do nowego stylu gry. Przecież to od nich zależy brzmienie naszego zestawu perkusyjnego.

Nie można niestety określić jak często należy wymieniać naciągi. Wpływa na to wiele czynników, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy wymiana ma następować po tygodniu, miesiącu czy też po roku. Regularna zmiana naciągów skutkuje dobrym brzmieniem zestawu perkusyjnego a tym samym ułatwia naukę i muzykowanie czyniąc je przyjemniejszymi dla muzyka oraz dla publiczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz